/Kép forrása: Wikipedia, Fotó: Globetrotter19/
Talán érdekes lehet, mit írtak a múltban a sajtóban, különböző tanulmányokban, könyvekben… – Kisbérről és környékéről.
Alábbiakban Kisbérről olvashat egy cikket a 20. századból – mégpedig 1971-ből (Két részben!):
FOLYTATÁS:
“Testnevelés egy jubiláló gimnáziumban
…Nehézségek, gondok. Ilyenkor spontán adódik az ellenpólus felvetése: hogy mégis, milyen sikereket értek el eddig? Nos, van mit felsorolni. Például Simó Lajos százszoros válogatott kézilabdázó, a Tatabánya első osztályú csapatának erőssége a kisbéri gimnáziumból került ki.
De itt kezdte a kézilabdázást Veszprémi Károly, a Tatabányai Volán NB II-es csapatának tagja és Papp Katalin, akit nemrég igazolt a Tatabánya elsőosztályú csapata.
És szintén a TBSC-hez: került egyszerre két kisbéri nevelésű atlétanő is, Kuglics Katalin és Bodó Mária. Honi színekben a fin kézilabdacsapat megyei középiskolai bajnokságot nyert, a diszkoszvető lányok pedig az országos döntőig eljutva ott bronzérmet szereztek. Mind, mind újabb reménységei a magyar sportnak, miként Simó Lajos volt annak idején.
S ezek az eredmények nem ismeretlenek: neve, rangja van a kisbéri sportnak, s ennek hajtóereje, bőséges utánpótlása a gimnázium. Hiszen összeomlik az a ház, amelyik rossz alapra épül; e nagyközségben azonban jó a fundamentum, biztos a személyi megalapozás.
Ám ugyanilyen fontos a tárgyi alap is. Ezért vetődik fel ismételten: korszerűbb tornatermet érdemelne az iskola. Sárdi János egyáltalán nem elfogult szavai szerint e tekintetben ők az utolsók a megyében, minden középiskolában már megfelelő tornaterem szolgálja a diákok sportját. Az övék ráadásul a kollégium első emeletén van, szinte csak szükségmegoldás, hiszen alatta folyik a kollégiumi élet, sokat dübörögni nem lehet. És kicsi, elavult a terem…
Hallottak már arról; hogy 1973-ra terveznek új tornatermet, de utóbb állítólag ezt is „lefújtak”. Mert hát nem lehet néhány milliót csak úgy, a szögről leakasztani. Támogatás, mégpedig külső és „felső” segítség szükséges ehhez.
A kisbéri gimnázium sporttábora mindenesetre igyekszik körülményein javítani. A társadalmi munkával készült kézilabdapálya mellé (melyet különben a Kisbéri Spartacus csapata is használ) fiú- és leány-öltözőt építenek.
A kisbéri középiskola sportja (és a községé, mert e kettő összefonódik) egyébként sokoldalú. Van atlétikai, kézilabda, tájékozódási futószakosztályuk, folyik az iskolában többféle bajnokság; kési- és kosárlabda, atlétika, kispályás labdarúgó, stb. S még több folyna, ha lenne megfelelő méretű tornaterem.
T. K. ”
Forrás: library.hungaricana.hu/Dolgozók Lapja, 1971. április (26. évfolyam, 77-101. szám) / 1971-04-03 / 79. szám
Írj Te először kommentet "“Testnevelés egy jubiláló gimnáziumban” 2. rész – Kisbér múltjából"