/Batthyány-kastély – Forrás:wikimedia, fotó:Globetrotter19/
Talán érdekes lehet, mit írt a megyei sajtó a 20. században Kisbérről és környékéről.
Alább az 1970-es évekből olvashat egy cikket:
„Korszerű a gyógyítás a komáromi járásban
Bevált a gondozásos rendszer — Több segítséget a védőnőknek
Az egészségügyi dolgozók munkájáról elismeréssel nyilatkozott tegnapi ülésén a komáromi járási tanács. A járásnak „mintegy 70 000 lakosa van, s csaknem 95 000-en jelentek meg orvosi rendelőben ez év első negyedében.
Ezt az óriási forgalmat elsősorban a 21 körzeti orvos látta el. Jó lenne — foglalt állást a járási tanács —, ha az eddiginél megalapozottabb szakmai megállapítások előznék meg a betegek szakorvosi beutalását.
Kisbér és Komárom körzetében néha háromszor annyi a beküldöttek száma, mint a távolabbi vidékeken lakók közül. Nem mindig a fokozott igényesség indokolja a többletet.
A járási tanács egészségügyi csoportja ezért a jövőben fokozott gondot fordít arra, hogy a szakrendelésekre szóló beutalások lehetőleg minden esetben a szükségnek megfelelően történjenek.
Az utóbbi évek tapasztalataiból joggal arra lehet következtetni, hogy a lakosság elégedett a körzeti orvosok gyógyító tevékenységével.
Nagyban hozzájárult ehhez a gondozásos rendszer kiterjesztése. Megmutatkozik ez a többi között a 60 éven felüliek ellátásában. Ez is közrejátszik abban, hogy a járás területén számos idős ember végez ma is aktív munkát.
A további tennivalók közé sorolta a járási tanács a jelenleg még üres császári körzet mielőbbi betöltését. A közelebbi tervek között szerepel központi ügyelet szervezése Komáromban. Későbbi időpontban Kisbéren is létesítenek majd hasonló szolgálatot. A megoldás a jármű beszerzésétől, gépkocsi és asszisztens alkalmazásának lehetőségétől függ.
A járási tanács külön elismeréssel emlékezett meg az orvosok munkájához nélkülözhetetlen kiegészítést nyújtó egészségügyi dolgozók szorgalmáról.
Az ő tevékenységük egyik eredménye, hogy a járásban a csecsemőhalandóság kedvezőbben alakult az országos átlagnál.
Nehézséget okoz a járásban a védőnők hiánya. Ennek oka elsősorban az, hogy nem tudnak elegendő lakást adni a számukra. Nehézséget okoz a közlekedési eszközök hiánya. Egy-egy védőnőnek sokat segítene, ha kerékpárt kapna. Ezzel a lehetőséggel azonban eddig nem éltek, pedig megkaphatnák a kerékpárt.
A járási tanács úgy határozott, hogy az egészségügyi ellátás fejlesztése érdekében megosztják a súri, az ácsteszéri és a csatkai körzeteket. A végrehajtó bizottság kötelességévé tették, hogy teremtse meg a szükséges feltételeket.
A tennivalók közé sorolták a védőnők létszámában mutatkozó hiány megszüntetését. Intézkednek, hogy a lehetőségekhez mérten lakáshoz juttassanak védőnőket. A továbbiakban arra törekszenek hogy a beiskolázás irányításával az eddiginél többen válasszák est a hivatást.”
Forrás:Library.hungaricana.hu/Dolgozók Lapja, 1969. augusztus (24. évfolyam, 176-201. szám) / 1969-08-01 / 176. szám
(Kiemelések tőlem – a szerkesztő!)
Írj Te először kommentet "„Korszerű a gyógyítás…” – Kisbérről és környékéről írták az 1970-es években"